organizator
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.
partner strategiczny
Firma SMAY to polski producent innowacyjnych produktów i systemów wentylacyjnych. SMAY od ponad 34 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania z zakresu wentylacji bytowej oraz przeciwpożarowej i zapewnia komfort i bezpieczeństwo użytkownikom budynków w Polsce, Europie i na całym świecie. Firma stawia na stały rozwój, posiada nowoczesny zakład produkcyjno-magazynowy wraz z laboratorium badawczo-rozwojowym, gdzie stale pracuje nad wdrażaniem kolejnych innowacyjnych produktów i technologii. Firma SMAY to ekspert w zakresie wentylacji i wiarygodny partner biznesowy. SMAY jest liderem w systemach różnicowania ciśnień. Flagowy SafetyWay od SMAY to system różnicowania ciśnień, który jest instalowany na najwyższych wieżowcach w Polsce i Europie.
partner wspierający
Aluprof SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA — notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, najnowocześniejszej i najszybciej rozwijającej się firmy produkcyjnej w branży aluminiowej w Europie. Spółka posiada pięć zakładów produkcyjnych w Polsce oraz 10 spółek handlowych w Europie i USA. Jest obecna w ponad 50 krajach oraz prowadzi ekspansję na kolejne światowe rynki. Firma dostarcza nowoczesne systemy aluminiowe i innowacyjne rozwiązania dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Zgodnie z hasłem „Let’s build a Better Future” firma realizuje strategię ESG, promuje ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie i wdraża odpowiedzialne działania m.in. na rzecz redukcji śladu węglowego, gospodarki obiegu zamkniętego i promocji postaw ekologicznych. Od 2018 jest członkiem PLGBC.
Business Finland to państwowa fińska organizacja, która w programie Low-Carbon Built Environment Export RRF promuje rozwiązania, będące dowodem na innowacyjność fińskiej gospodarki i jej oddanie celom klimatycznym. Rezultatem są nowe materiały z dawnych odpadów, rozwiązania śledzenia śladu węglowego, technologie zarządzania energią i gospodarki cyrkularnej i wiele innych służących dekarbonizacji przedsięwzięć budowlanych od projektu po wieloletnią eksploatację. Przedstawione podczas tegorocznego PLGBC Green Building Summit kompetencje i rozwiązania fińskich firm to nie tylko zaproszenie do kontaktu – mają służyć inspiracją, podnosić poprzeczkę ekologicznych celów i pozwalać skuteczniej konkurować na rynku.
CEMEX Polska należy do krajowej czołówki producentów cementu, betonu towarowego i kruszyw. Korzystając z doświadczeń, wiedzy i kapitału międzynarodowego koncernu, CEMEX Polska stosuje międzynarodowe uznane standardy produkcji i zarządzania, dostarczając na rynek polski materiały budowlane najwyższej jakości.
E.ON Polska S.A. jest częścią międzynarodowej grupy E.ON, wiodącego międzynarodowego koncernu energetycznego. Grupa E.ON obsługuje ponad 53 miliony klientów na 15 rynkach w Europie. Zatrudnia łącznie ponad 78 tysięcy osób, w tym 3,5 tysiąca w spółkach, które znajdują się w Polsce. Jest właścicielem ponad 1,31 miliona kilometrów sieci energetycznych. Oferuje szerokie portfolio nowoczesnych produktów i usług. Łączy doświadczenie międzynarodowe z tym, które gromadzi od 20 lat obecności w Polsce. Dzięki temu może tworzyć innowacyjne, wzajemnie uzupełniające się produkty i usługi. Działa na rzecz środowiska, angażuje się w rozwój energii z odnawialnych źródeł, realizuje liczne projekty społeczne – w tym celu powołano Fundację E.ON w Polsce. E.ON wspiera warszawskie wydarzenia kulturalne, współpracuje m.in. z Centrum Nauki Kopernik.
Heidelberg Materials Polska to lider w krajowej produkcji cementu i jeden z największych w Polsce producentów betonu towarowego i kruszyw. Firma, do której należy Cementownia Górażdże, Przemiałownia Ekocem, kilkanaście kopalń kruszyw naturalnych i kilkadziesiąt wytwórni betonu towarowego, a także zakład prefabrykacji. Heidelberg Materials Polska w końcówce 2023 roku uruchomi zakład recyklingu betonu, stając się w ten sposób liderem w dziedzinie gospodarki cyrkularnej w branży. Właścicielem Heidelberg Materials Polska jest koncern Heidelberg Materials, lider światowego rynku kruszyw i jeden z największych na świecie producentów cementu oraz innych materiałów budowlanych.
Helvar to międzynarodowa firma specjalizująca się w energooszczędnych rozwiązaniach do systemów sterowania oświetleniem. Jest liderem w zastosowaniu inteligentnych rozwiązań oświetleniowych mających wpływ na dobre samopoczucie. Tworzy przyszłościowe rozwiązania zorientowane na człowieka. Specjalizuje się w produktach i usługach Human Centric Lighting dla przemysłu (np. hale magazynowe, hale produkcyjne), biur, szpitali, sektora edukacyjnego, hotelarstwa, powierzchni handlowych oraz innych. Misją firmy jest poprawa komfortu i samopoczucia osób przebywających w pomieszczeniach, w których zastosowano system sterowania oświetleniem Helvar. Zespół Helvar postrzega to jako wartość dodaną dla przestrzeni klientów.
Horizone Studio to kreatywne i dynamiczne biuro architektoniczne, mające swą główną siedzibę w Krakowie, specjalizujące się w projektowaniu budynków biurowych, użyteczności publicznej oraz mieszkaniowych. Pasją architektów pracowni jest również tworzenie przyjaznej i nowoczesnej przestrzeni miejskiej. Działalność pracowni od lat jest silnie zakorzeniona w idei zrównoważonego rozwoju, biuro jest jedną z firm założycielskich PLGBC. Horizone Studio tworzy wysokiej klasy nowoczesną architekturę, dostosowaną do indywidualnych wymagań klientów. Biuro oferuje pełen zakres usług projektowych i doradczych: od wyboru działki, poprzez uzyskanie pozwolenia na budowę, aż do zakończenia inwestycji. Proponując zintegrowane projektowanie stanowi dla klienta jeden punkt kontaktowy dla wszystkich spraw związanych z inwestycją.
Grupa Zumtobel jest międzynarodowym dostawcą kompleksowych i inteligentnych rozwiązań w zakresie oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego. Od ponad 70 lat tworzy innowacyjne produkty i usługi dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Oferuje szeroką gamę wysokiej jakości trwałych i energooszczędnych opraw oświetleniowych i systemów sterowania, które zwiększają wydajność procesów produkcyjnych i jakość pracy, pomagają obniżyć koszty eksploatacyjne oraz dbają o bezpieczeństwo i komfort pracowników. Produkty Grupy Zumtobel doskonale odpowiadają na wyzwania jutra: zaprojektowane i wykonane w zrównoważony i trwały sposób oraz zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, pomagają przedsiębiorcom w osiągnięciu ich zamierzonych celów rozwoju. Grupa, w skład której wchodzą marki Zumtobel, Thorn i Tridonic, jest obecna w Polsce od prawie 30 lat.
partner - cyrkularny design
Reuse nadaje nowe życie starym przedmiotom, skupiając się na ponownym użyciu przedmiotu lub jego części i przywracaniu do obiegu już wyprodukowanych materiałów w idei jak najmniejszego marnowania istniejących już zasobów oraz upcyklingu. Upcykling to wyższa forma znanego recyklingu, polegająca na przywróceniu do obiegu rzeczy, które z założenia stanowić miały odpad. Upcykling nie bazuje jednak na procesach przetwarzania (czym charakteryzuje się recykling), a jego podstawą jest jak największe zminimalizowanie procesów przetwórczych. Dlatego w prowadzonej działalności głównymi surowcami są nieprzetworzone jeszcze, nieużyteczne już przedmioty użytku codziennego, w całości lub w części, które zostały wyrzucone z gospodarstw domowych (lub przeznaczone są do wyrzucenia) w związku z ich zużyciem, uszkodzeniem lub utratą walorów estetycznych.
Podczas PLGBC Green Building Summit 2023 strefa sceny i chillout/networking będą częściowo wyposażone w meble przygotowane w duchu upcyklingu.
patronat społeczny
Fundacja BRDA realizuje projekty związane z wykorzystywaniem materiałów z odzysku w architekturze i designie. Promuje zaangażowanie społeczne w sektorze budowlanym. Dzięki swym działaniom zmniejsza emisję CO2 inwestycji i ilość odpadów generowanych podczas rozbiórki. Doradza, jak poprawiać wskaźniki ESG dla planowanych inwestycji. W ramach projektu OKNO wysłała do Ukrainy ponad 1500 okien PVC z odzysku, tym samym wspierając oddolną odbudowę.
Wystawa „Poetyka konieczności”, inspirowana projektem OKNO i realizowana przez fundację, wygrała główną nagrodę na London Design Biennale 2023.