grand press photo 2023
KATEGORIA: SINGLE – CLIMATE, RESPONSIBILITY
I miejsce
Rafał Gołuszka, SOS COSTA BRAVA
Cichy protest przeciwko wycince drzew pod budynki turystyczne na Costa Brava.
II miejsce
Marcin Bielecki, Polska Agencja Prasowa
Żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają straż pożarną przy oczyszczaniu Odry ze śniętych ryb.
III miejsce
Aleksy Witwicki, Xinhua News Agency
Pawilon orientarium w łódzkim zoo to ogromny kompleks z fauną i florą Azji Południowo-Wschodniej. Codziennie można tam podziwiać wodne kąpiele indyjskich słoni.
grand press photo 2023
KATEGORIA: Stories – CLIMATE, RESPONSIBILITY
I miejsce
Michał Siarek, The New York Times
Tuż po rosyjskiej agresji do podkijowskiego ośrodka Natalii Popovy zaczęły trafiać z linii frontu lwy, tygrysy, niedźwiedzie, gady i egzotyczne ptaki porzucone przez właścicieli. Popova, z pomocą wolontariuszy, przyjmowała je do swojego azylu, gdzie mogły być leczone i przygotowane do dalszej ewakuacji.
Niedożywione, wsobnie krzyżowane, psychicznie łamane lub okaleczone, żeby nie stanowiły zagrożenia dla człowieka, zwierzęta te nie mają szans życia w swoich środowiskach. Nie są też interesujące dla żadnego zoo. Chociaż reprezentują gatunki podlegające ścisłej ochronie, stały się zbędnym bagażem, rzeczą. O takich zwierzętach mówi się już nie „dzikie”, tylko „egzotyczne”.
Po polskiej stronie dr Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka zoo w Poznaniu, odpowiedziała na apel Natalii Popovy, aby pomóc ewakuować zwierzęta, zanim zamknie się okrążenie Kijowa. Znana w Polsce jako zajadła obrończyni zwierząt stworzyła strukturę pozwalającą na nadzwyczajny tranzyt do poznańskiego zoo, skąd po kwarantannie miały trafiać do azylów na całym świecie.
Brawura tych dwóch kobiet i wszystkich wolontariuszy idących na linię ognia po niechciane, skrzywdzone i straumatyzowane zwierzęta to opowieść o pięknej stronie człowieczeństwa.
II miejsce
Damian Lemański, Bloomberg
„Najsilniejsi” to reportaż o pracownikach firmy Wikom, którzy śmieciarkami i szambiarkami przemierzają gminę Korsze i sprzątają ją z odpadów.
Dane GUS wskazują, że w Polsce tylko 26,7 proc. odpadów zostaje poddanych recyklingowi. Od dziecka mam wielki szacunek dla ludzi, którzy wykonują tę niedocenianą pracę. Gdyby nie oni – utonęlibyśmy w śmieciach.
Grand Press Photo
Grand Press Photo jest najważniejszym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską, w tym prasową i dokumentalną, pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Prace uczestników konkursu oceniają fachowcy o światowej sławie. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy.
Fotografie na konkurs można zgłaszać zarówno w kategorii zdjęć pojedynczych, jak i fotoreportaży. W grupie zdjęć pojedynczych ustanowiono kategorie: Current Events, Climate, responsibility, People, Culture, hobby, sport, Own Vision. Fotoreportaże można zgłaszać w kategoriach: Current Events, Climate, responsibility, People. W 2015 roku ustanowiono dodatkowo kategorie: Projekt dokumentalny i Photo Book, a w 2017 konkurs dla fotografów między 18. a 26. rokiem życia – Young Poland. Wszystkie fotografie, które trafiają do finału, są prezentowane na wystawie pokonkursowej.